banner

להבין את עצמך (כתבה שניה)


מאת: הניה

אחרי שזיהינו את תבניות החישה הכלליות שלנו כדאי קצת להעמיק ולראות איפה הן באות לידי ביטוי בתחום היום יום:

השגרה קובעת את קצב החיים שלנו. היא נוגעת בצרכים האישיים, התארגנות, היגיינה, סדר, ניהול זמן וניהול כספים. כשמשהו משתבש בניהול הצרכים שלנו, תהיה לו השפעה גם בתחומים אחרים, עבודה, מערכת יחסים ועוד.

לאסתר שתי בנות, נעמי בת העשר, מתעוררת בקול רעש גדול, נתקלת בחפצים שונים, מחפשת את בגדיה שהתפזרו משום מה, מתלוננת בקול רם, נכנסת לחדר האמבטיה לצחצח שיניים וצורחת בקול שהיא לא מוצאת כלום.

לעומתה, שרי בת השתים עשרה מתעוררת בנחת. נשארת במיטה עוד חמש דקות. מוצאת את בגדיה המונחים על הכיסא ליד מיטתה, מתלבשת בשקט, היא זקוקה למברשת שיניים רכה ולמגבות מלטפות. הצעקות של אחותה מפריעות לה, היא מבקשת ממנה להירגע. נעמי אינה מבינה מה שרי רוצה ממנה. בצהריים הן כבר חברות טובות.

נעמי היא טיפוס של משקיף. היא זקוקה לאורות חזקים, למוזיקה חזקה, לקלט חושי חזק המכניס אותה לפעולה.

שרי היא טיפוס של סנסור. סף הגירוי שלה נמוך: אור חזק, קולות חזקים אינם מתאימים לה.

לעתים קשה לייצר מינון מדויק של קלט חושי המתאים לכל אחד. אבל הקשבה לחושים שלנו יכולה לעזור לנו שחיי היומיום שלנו יהיו נעימים יותר. אני מקווה שזיהית את עצמך באחת מתבניות החישה: המחפש, המשקיף, הסנסור או הנמנע. את מוזמנת לפגוש את עצמך בשגרת היום יום.

מחפש בחיי היום יום

המחפש צריך יותר קלט חושי ולכן השגרה שלו תהיה מלאה בתחושות. הוא יחפש אחרי שינויים שיבטיחו לו תחושות חדשות. סדר היום שלו יהיה עמוס וכפוף לשינויים. המחפש יהיה פעיל מאוד ביומיום. הוא עלול לפספס דברים בגלל החיפוש אחרי גירויים נוספים. הוא ירבה להתנועע ולהשתמש בשפת הגוף, שיחותיו יהיו ספונטניות, לניקוי הבית לא יהיה סדר קבוע, הוא מסוגל להיות עסוק במספר משימות בו זמנית.

אם את טיפוס של מחפש, יש להניח  שתתחילי כל יום בהתלהבות (כמה קלט חושי קבלת בזמן שינה!) תהיי "חייבת" להציץ לעיתון הבוקר, לשמוע מה התחדש. על הבוקר תדליקי את הדיסק בקול לא נמוך. תצחצחי שיניים עם כל המרץ. מן הסתם את עובדת בעבודה מגוונת מלאת אתגרים, בדרך לעבודה תספיקי להחליף כמה מילים עם השכנה ובדרך חזרה תקני את כל הדרוש לבית, ותכניסי את הפאה לחפיפה. ארוחות הצהריים שלך מגוונות, ובעלות מרקמים וטעמים שונים. אחרי שהשכבת את הקטנים בערב יש לשער שתצאי להליכה, או להרצאה. את חייבת יותר ויותר בתוך השגרה.

עצות נוספות למחפש – השתמשי במוצרים ריחניים. סדרי מוצרים בארונות פתוחים, הרבי בתנועה לכי במסלולים שונים, ערכי קניות בחנויות גדולות וכשהן הומות, הכיני לך רשימות של מטלות כדי לוודא שלא פספסת.

המשקיף בחיי יום – יום

המשקיף כמו המחפש זקוק גם הוא לקלט חושי רב כדי להישאר ערני, אך המחפש אקטיבי יותר. מדובר באנשים נוחים, יש להם תכנית בסיסית יומיומית אך זו פתוחה לשינויים, סדר ביצוע המטלות בבית ומחוצה לו אינו קבוע. הם ישתמשו במוצרים ריחניים. יכינו לעצמם תזכורות לביצוע מטלות.

הם עלולים בקלות לפספס דברים ולשכוח מטלות, אי סדר לא יפריע להם, כי הם פשוט לא מבחינים בו. שגרת היום – יום שלהם אינה קבועה. אם אתם כאלה מומלץ שתכינו פתקים שיזכירו לכם את סדר היום, פגישות שקבעתם, שתעשו לכם תזכורת בטלפון כי אתם עלולים לא להבחין בזמן שעבר. בחרו במוצרי ניקיון ריחניים, השתמשו במגבת עם מרקם, רשמו הערות במהלך השיעור או הישיבה, הרבו בתנועה.

אם את טיפוס של משקיף את ישנה כנראה מצוין, נרדמת בקלות וזקוקה לשעון מעורר בעל צליל חזק כדי להעיר אותך. יתכן ואין לך מרץ רב בבוקר את מרימה תריסים שיכנס קצת אור ויזרים לך אנרגיה, לפעמים את מרחפת ושוכחת דברים חיוניים.

הדירה שלך עמוסה, את עורמת חפצי דואר ועיתונים. אך זה לא מפריע לך. אחרי ששכחת כמה פעמים לשלם חשבונות החלטת לסדר הוראת קבע, חברותייך יודעות שצריך לצלצל אלייך ולהזכיר לך על קיום אירוע או מפגש.

את זקוקה לקלט חושי עז כדי שתבחיני בו, בגדייך ובגדי ילדייך נמצאים במספר ארונות – זה כדי שתהיי בתנועה, רק כך את מתניעה את עצמך על הבוקר. מצאת את הדרכים שעוזרות לך בשגרה היום – יומית.

הסנסור בחיי יום – יום

הסנסור חש בכל חוויה חושית, ולכן מספיק לו מעט גירויים. הוא אוהב סדר ויביע את רצונו לסדר (בנגוד לנמנע שמתכנס בתוך עצמו). הסנסור יודע מה הוא אוהב ויבקש זאת, הוא אוהב מוזיקה עדינה ומרגיעה ויבקש מסביבתו להנמיך את הטונים. הוא מודע לצרכים שלו. כל שינוי והפרעה בסדר היום  יפריע לו והוא ידע לייצר תכנית ניהול המותאמת לו, זה עלול לגעת באנשים בסביבתו שלא יבינו מה הוא רוצה מהם.

מומלץ שיצר שגרה ברוכה. שיתכנן את הסדורים שלו ויפזר אותם על כל השבוע כדי לא לחוש עומס, כדאי שיערך קניות בשעות שקטות, כאשר הוא מוצא בגד נוח מומלץ לקנות אותו כי אולי מחר לא ימצא כזה. רצוי שימצא לעצמו מקומות שקטים לניהול שיחה, כאשר היו מעביר סמכויות לבצוע משימות כדאי שיתן הוראות ברורות, כדי שדברים יתבצעו כפי רצונו.

רבקה הסנסורית אוהבת חברה ואוהבת להזמין אורחים, אך הדבר יוצר לה מעט מתח. כי אורחים ”מקלקלים" את הסדר ולה הוא כל כך חשוב. כאשר האורחים עוזבים היא אוספת כל פרור ומחזירה הכול למקום, היא אוהבת את העולם ואת האנשים - היא אינה "מתבודדת" כמו הנמנע אך יוצרת לעצמה את כמויות המפגשים אליהם היא חושפת את עצמה במהלך היום או השבוע כדי לא להיות מוצפת מידי.

הנמנע בחיי יום – יום

לנמנע אסטרטגיות קבועות לניהול היום יום והחיים בכלל, כאלה שיעזרו לו לסנן את הקלט החושי. הוא לא יסטה ימינה או שמאלה מהרגלים, כי כל שינוי עלול להפגישו עם קלט חושי לא מוכר. הוא דואג שכל פרטי הלבוש יהיו במקום מסוים. (כדי שלא יצטרך לחפש אחריהם) כך גם מוצרי ניקיון, הוא יתעורר בזמן קבוע ויצא מהבית ויחזור אליו בזמן קבוע, יאכל בשעות קבועות, מאכלים מסוימים. יקנה באותן חנויות, ויהיו לו זמנים קבועים לבצוע פעולות, התפריט שלו כמעט קבוע כל יום, כל שינוי בניהול היום יום יוציא אותו מאיזון. מבחינתו כל שינוי כזה עלול להפגישו עם חוויות חושיות לא מוכרות. כך הקביעות נותנת לו שליטה אך אולי הסביבה אינה אוהבת זאת תמיד.

אם את טיפוס נמנע מומלץ לשמר על אור נמוך בשעות הבוקר. להוסיף זמן להתארגנות כדי שלא תצטרכי למהר ולהיות מוצפת. ערכי רשימה של מצרכים שאזלו מהבית. היעזרי בשרות משלוחים מהסופר. תכנני יציאות מהבית זמן רב מראש, הכיני לך מקום בבית בו תוכלי להתכנס כשתרגישי מוצפת. הסבירי לבני משפחתך כי את זקוקה לשקט ולא מתכוונת לפגוע באיש.

יתכן שאחרים חושבים שחייו של הנמנע משעממים, אבל הוא חש מלא ספוק. בגלל שהוא מוצף בקלות, הוא יצר לעצמו חיים מבודדים והתכנסויות פנימה, אך כך הוא מתפקד טוב יותר. הוא מפיק את המיטב מעבודות נינוחות באופן המתאים לו. המחפש יחשב שחיי הנמנע הם משעממים אך אם הנמנע ימצא בסביבתו של המחפש הוא יכנס למערבולת.                        
פגשנו את המחפש המשקיף  הסנסור והנמנע ביום – יום, לכל צורת עבוד חושי יתרונות מחד ואתגרים מאידך. כאשר מזהים את התבניות הללו קל הרבה יותר להם ולבני משפחתם לחיות אתם בשלום.


כל אדם הוא ייחודי איש איש והעדפותיו, איש איש ותכונותיו.

אני מקווה שקבלתם כיוון לזיהוי הקוד החושי שלכם, הקשיבו לו התאמנו בהקשבה אליו ואל זה של הקרובים לכם כדי שיהיו לכם חיים נעימים יותר.

מתבסס על הספר "לחיות דרך החושים" המחבר וויני/דאן.